Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

bannerwww2

Najbliższy odczyt naukowy: 4 listopada 2025 r.

dr Marcin A. Klemenski  (Polska Akademia Umiejętności, Biblioteka Naukowa PAN i PAU w Krakowie)

Kazimierz Dobrowolski (1894-1987) w świetle swej spuścizny przechowywanej w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie

Kazimierz Dobrowolski (1894-1987) był znanym mediawistą, etnologiem i socjologiem, twórcą tzw. metody integralnej w naukach społecznych, autorem licznych publikacji naukowych oraz członkiem Polskiej Akademii Nauk. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę, która liczy setki teczek korespondencji, notatek, wypisów naukowych czy też wycinków. Spuścizna ta obecnie przechowywana w Bibliotece Naukowej PAU i PAN jest przedmiotem trwających prac, które mają umożliwić jej udostępnienie w bliskim czasie. W referacie przedstawi się zachowane materiały, które umożliwią w przyszłości opracowanie solidnej monografii naukowej Kazimierza Dobrowolskiego.

Odczyt odbędzie się w lokalu Towarzystwa przy ul. Św. Jana 12 (I piętro) w Krakowie o godz. 17.15 oraz będzie transmitowany za pośrednictwem kanału YouTube -link


Prezes ks. inf. dr hab. Dariusz Raś (ur. 1969) jest nieprzerwanie od 2011 roku archiprezbiterem kościoła Mariackiego w Krakowie oraz od 2007 pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Specjalista-praktyk w obszarze mediów, komunikacji
oraz zarządzania obiektami dziedzictwa kulturowego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji w zakresie wyzwań infoetyki, komunikacji dziedzictwa kulturowego, bohaterów prasy krakowskiej oraz dziennikarstwa jakościowego. W latach 2012–2015 pełnił funkcję dyrektora instytucji kultury Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II w Wadowicach. Wraz z zespołem współpracowników doprowadził do uruchomienia w 2014 nowej multimedialnej ekspozycji przy ul. Kościelnej w Wadowicach. Zarządzał licznymi konserwacjami zabytków ruchomych i nieruchomych fary mieszczan krakowskich – kościoła Mariackiego, m.in. ołtarza Wita Stwosza (projekt w latach 2015–2021) oraz organów wielkich (projekt w latach 2015–2022). Współorganizator wystaw czasowych. Z jego udziałem w 2023 roku Zamek Królewski na Wawelu przygotował wystawę uznawanego za mistrza detalu Jacoba Mertensa, artysty tworzącego dla kościoła Mariackiego, urodzonego i wykształconego w Antwerpii, osiadłego w Krakowie. Wystawa prezentowała interesujące zjawisko przenikania wpływów niderlandzkich do Polski w XVII wieku. W 2023 roku odebrał prestiżową Nagrodę Dziedzictwa Europejskiego | Nagrodę Europa Nostra za przeprowadzenie konserwacji ołtarza Wita Stwosza w latach 2015–2021 oraz Nagrodę im. Klemensa Bąkowskiego za zasługi w pracy naukowej i działania na rzecz Krakowa.

Więcej szczegółów pod linkiem: Nowy prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa 26.05.2025