Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

banner3

Najbliższy odczyt już 19 marca 2024 r.

dr Bartosz Drzewiecki   (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej)

Kancelarie Wolnego Miasta Krakowa - system austriacki, francuski, a może krakowski?

Odczyty zdalne. Transmisja za pośrednictwem kanału YouTube w każdy wtorek o godz. 17.15- link

Tematem wystawy są okoliczności zawiązania i początki działalności Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa (okres ok. 1896 - ok. 1917).

Ideą wystawy jest ukazanie, w jaki sposób idea „miłośnictwa” Krakowa połączyła i skłoniła do współpracy grono przedstawicieli różnych dziedzin życia kulturalnego miasta. Poprzez zaprezentowanie konkretnych przykładów działań TMHiZK, czynionych “z miłości do prze(y)szłości” (przeszłości i de facto przyszłości) Krakowa, przedstawione zostanie przesłanie pierwszych “miłośników” grodu Kraka, wciąż aktualne i inspirujące dla kolejnego pokolenia krakowian. Wszakże, pierwsi członkowie TMHiZK zwracali się w pierwszej kolejności właśnie do tych, którzy: “uchem swoim łowią dźwięki zygmuntowskiego dzwonu, których budzi co dnia hejnał mariackiej wieżycy”.

Założycielom TMHiZK przyszło działać w interesującym okresie przemiany Krakowa z ciasnej twierdzy w nowoczesny organizm miejski. Pełniąc straż nad miejskim dziedzictwem nie zapominali myśleć o jego przyszłości. Posiadali, można by napisać, zmysł, pewne wyczucie tego, w czym tkwi siła Krakowa, a czym jest dziedzictwo jego przeszłości. Idea oparcia ekonomii i przyszłości Krakowa o jego tradycję dojrzała co prawda w okresie międzywojennym, ale jej echo przebrzmiewa już w omawianym czasie. Celem głównym wystawy jest wzbudzenie refleksji o tym, czym był, a czym w chwili obecnej jest fenomen miłośnictwa miasta, zwłaszcza materialnych i niematerialnych przejawów jego dziedzictwa. Celami dodatkowymi są: upowszechnienie wiedzy na temat dziejów TMHiZK oraz Krakowa na przełomie XIX i XX w., promocja TMHiZK oraz, w związku z Sesją Komitetu UNESCO w Krakowie w br., pokazanie zasług TMHiZK na polu ochrony dziedzictwa Krakowa, które wchodzi w skład dziedzictwa całej ludzkości.

Rodzaj wystawy: planszowa, złożona z 11 plansz
Autorka scenariusza: Katarzyna Winiarczyk
Autor aranżacji plastycznej: Marek Suchowiak


Wystawa powstała we współpracy z:

ank logo2

ank logo2

ank logo2

ank logo2

ank logo2

ank logo2

 

Najbliższy termin prezentacji wystawy:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, 01.12.2017 r. – 10.01.2018 r.







(fot. A.Janikowski/MHK)