Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

bannerwww2

Najbliższy dyżur popołudniowy

Najbliższy dyżur popołudniowy odbędzię się 3 grudnia 2024 r. (wtorek) w godz. 16.00-18.00

Najbliższy odczyt naukowy 3 grudnia 2024 r.

Krzysztof Hliniak (Uniwersytet Jagielloński)

Hiszpańscy artyści tańca w Krakowie w II poł. XIX w.  

Za sprawą tańca la cachucha taniec hiszpański w XIX w. święcił triumfy na scenach Europy. Artyści z Półwyspu Iberyjskiego byli chętnie widziani w każdym zakątku kontynentu. W trakcie tournee odwiedzali Kraków. Wśród występujących były Pepita de Oliva, Petra Camara i Juliano Donato. Występy przyjmowane były z entuzjazmem, ale nie bezkrytycznie. Świadectwa pokazów zachowały się w prasie w postaci ogłoszeń, opisów, recenzji i wspomnień. O wymaganiach wobec artystów świadczyły recenzje i próby analizy ich pokazów. Repertuar składał się z tańców escuela bolera, choreografii z baletów i tworzonych przez występujących, folkloru Hiszpani, scenek rodzajów. 

Odczyt odbędzie się w lokalu Towarzystwa przy ul. Św. Jana 12 (I piętro) w Krakowie o godz. 17.15
oraz będzie transmitowany za pośrednictwem kanału YouTube - link

Od 1981 r. Towarzystwo corocznie organizuje wiosenne sesje naukowe pod ogólnym tytułem "Kraków w dziejach narodu" (początkowo jako "Rola Krakowa w dziejach narodu"), które do 1991 r. były integralną częścią obchodów "Dni Krakowa". W 1983 r. opublikowano materiały z pierwszej sesji i tak powstała seria wydawnicza redagowana przez profesora Jana M. Małeckiego.

Do pobrania:
Sesje naukowe "Kraków w dziejach narodu" (pdf)
Seria wydawnicza "Kraków w dziejach narodu" (pdf)


Opracowano na podstawie publikacji: Wiesław Bieńkowski, Strażnicy dziejów miasta narodowej pamięci. Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa w latach 1896-1996, Biblioteka Krakowska 137, 1997 oraz rocznych sprawozdań z działalności Towarzystwa.