Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

W okresie świąteczno-noworocznym Biuro TMHiZK będzie czynne w dniach: 23 grudnia 2024 r. (10.00-14.00), 30 grudnia 2024 r. (10.00-14.00), 31 grudnia 2024 r. (10.00-14.00), 3 stycznia 2025 r. (10.00-14.00), 7 stycznia 2025 r. (16.00-18.00).
W dniach 9-10 stycznia 2025 r. Biuro TMHiZK będzie nieczynne

bannerwww2

Najbliższy odczyt naukowy 14 stycznia 2025 r.

dr Marek Bebak (Uniwersytet Jagielloński)

 Co wiemy o muzyce u karmelitów na Piasku w Krakowie w XVII i XVIII wieku?

Muzyka w kościele karmelitów w Krakowie na Piasku w XVII i XVIII wieku rozbrzmiewała codziennie: był to zarówno chorał śpiewany przez zakonników, jak i muzyka wielogłosowa, wykonywana przez miejscowy zespół podczas liturgii i nabożeństw oraz w czasie spotkań bractw religijnych, np. Arcybractwa Szkaplerza Świętego. Z najnowszych badań wynika, że w okresie baroku kościół na Piasku był jednym z najważniejszych w Krakowie ośrodków kultury muzycznej, gdyż funkcjonowała w nim, podobnie jak w katedrze wawelskiej, kościele Mariackim, kościele jezuitów, czy kolegiacie św. Anny, kapela wokalno-instrumentalna. O tym, w jaki sposób karmelitański zespół był zorganizowany, kto wchodził w jego skład i kto nim kierował, oraz co mieli w repertuarze muzycy karmelitańscy, opowiem w czasie wystąpienia.

 

Odczyt odbędzie się w lokalu Towarzystwa przy ul. Św. Jana 12 (I piętro) w Krakowie o godz. 17.15
oraz będzie transmitowany za pośrednictwem kanału YouTube - link

Już w najbliższą niedzielę zainaugurejmy II semestr Akademii młodego miłośnika Krakowa oraz Młodzieżowego Uniwersytetu Krakowa wykładem dr. hab. Tomasza Graffa, prof. UPJPII. Zapraszamy wszystkich uczestników do wzięcia udziału, a także serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, ale niezdecydowanych. Nigdy nie jest za późno aby do nas dołączyć! Wystarczy przesłać na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. uzupełnioną kartę uczestnictwa i przyjść w niedziele na spotkanie do Pałacu Krzysztofory.

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych na bezpłatne zajęcia przybliżające dzieje i dziedzictwo kulturowe naszego miasta. W tym roku skupiliśmy swoją uwagę wokół tajemnic galicyjskiego Krakowa. 

Aby poznać więcej szczegółów, zapraszamy tutaj

II semestr Akademii Tajemnice galicyjskiego Krakowa