Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

bannerwww2

Najbliższy odczyt naukowy 19 listopada 2024 r.

prof. dr hab. Czesław Brzoza (Uniwersytet Jagielloński)

 Wyznanie i narodowość. Kontrowersje wokół przechrztów i wychrztów w Krakowie. 

W trakcie wykładu zostanie poruszonych siedem tez:
„Żyd” i „żyd” – związek między wyznaniem i narodowością w społeczności żydowskiej  | Prawne unormowanie zmiany wyznania w międzywojennym Krakowie  | Rozmiary apostazji w społeczności żydowskiej na przykładzie Krakowa  | Przyczyny apostazji – wybrane przykłady  | Stosunek społeczności żydowskiej i chrześcijańskiej (polskiej) do przechrztów  | Kwestia wychrztów (skala zjawiska)  | Powojenny epilog.

 

Odczyt odbędzie się w lokalu Towarzystwa przy ul. Św. Jana 12 (I piętro) w Krakowie o godz. 17.15
oraz będzie transmitowany za pośrednictwem kanału YouTube - link

Stanowisko Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa – Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie wobec dewastacji pomnika Sary Szenirer.

 

Z przykrością przyjęliśmy informację dotyczącą dewastacji pomnika Sary Szenirer (1883-1935), który znajduje się na terenie miejsca pamięci Muzeum KL Plaszow (tuż obok Szarego Domu).

 

Warto przypomnieć, że Sara Szenirer, działaczka społeczna i twórczyni sieci szkół Bejs Jakow zapisała się w historii miasta niezwykle chlubnie. Kraków wiele zawdzięcza swoim żydowskim mieszkańcom, którzy od tysiąca lat budują pomyślność naszego wspólnego i wyjątkowego miasta. Tutaj doświadczyli również Zagłady, którą upamiętnia Muzeum KL Plaszow.

 

Niszczenie pomników jest aktem haniebnym, na które nie powinno być przyzwolenia w żadnym miejscu na świecie. Tym większe jest nasze zobowiązanie, krakowian – świadomych wspólnego dziedzictwa polsko-żydowskiego. W tej sytuacji przyłączamy się do głosów oburzenia i jednocześnie wyrażamy słowa solidarności ze społecznością żydowską. Wszystkich ludzi dobrej woli wzywamy do stawienia czoła antysemityzmowi i kolejnym aktom nienawiści. Jako Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie dołożymy wszelkich starań, by zniszczony pomnik został pieczołowicie odrestaurowany.

 

Prof. dr hab. Jacek Purchla, Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Prof. dr hab. Łukasz Tomasz Sroka, Przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie