Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

W okresie świąteczno-noworocznym Biuro TMHiZK będzie czynne w dniach: 23 grudnia 2024 r. (10.00-14.00), 30 grudnia 2024 r. (10.00-14.00), 31 grudnia 2024 r. (10.00-14.00), 3 stycznia 2025 r. (10.00-14.00), 7 stycznia 2025 r. (16.00-18.00).
W dniach 9-10 stycznia 2025 r. Biuro TMHiZK będzie nieczynne

bannerwww2

Najbliższy odczyt naukowy 14 stycznia 2025 r.

dr Marek Bebak (Uniwersytet Jagielloński)

 Co wiemy o muzyce u karmelitów na Piasku w Krakowie w XVII i XVIII wieku?

Muzyka w kościele karmelitów w Krakowie na Piasku w XVII i XVIII wieku rozbrzmiewała codziennie: był to zarówno chorał śpiewany przez zakonników, jak i muzyka wielogłosowa, wykonywana przez miejscowy zespół podczas liturgii i nabożeństw oraz w czasie spotkań bractw religijnych, np. Arcybractwa Szkaplerza Świętego. Z najnowszych badań wynika, że w okresie baroku kościół na Piasku był jednym z najważniejszych w Krakowie ośrodków kultury muzycznej, gdyż funkcjonowała w nim, podobnie jak w katedrze wawelskiej, kościele Mariackim, kościele jezuitów, czy kolegiacie św. Anny, kapela wokalno-instrumentalna. O tym, w jaki sposób karmelitański zespół był zorganizowany, kto wchodził w jego skład i kto nim kierował, oraz co mieli w repertuarze muzycy karmelitańscy, opowiem w czasie wystąpienia.

 

Odczyt odbędzie się w lokalu Towarzystwa przy ul. Św. Jana 12 (I piętro) w Krakowie o godz. 17.15
oraz będzie transmitowany za pośrednictwem kanału YouTube - link

Stanowisko Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa – Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie wobec dewastacji pomnika Sary Szenirer.

 

Z przykrością przyjęliśmy informację dotyczącą dewastacji pomnika Sary Szenirer (1883-1935), który znajduje się na terenie miejsca pamięci Muzeum KL Plaszow (tuż obok Szarego Domu).

 

Warto przypomnieć, że Sara Szenirer, działaczka społeczna i twórczyni sieci szkół Bejs Jakow zapisała się w historii miasta niezwykle chlubnie. Kraków wiele zawdzięcza swoim żydowskim mieszkańcom, którzy od tysiąca lat budują pomyślność naszego wspólnego i wyjątkowego miasta. Tutaj doświadczyli również Zagłady, którą upamiętnia Muzeum KL Plaszow.

 

Niszczenie pomników jest aktem haniebnym, na które nie powinno być przyzwolenia w żadnym miejscu na świecie. Tym większe jest nasze zobowiązanie, krakowian – świadomych wspólnego dziedzictwa polsko-żydowskiego. W tej sytuacji przyłączamy się do głosów oburzenia i jednocześnie wyrażamy słowa solidarności ze społecznością żydowską. Wszystkich ludzi dobrej woli wzywamy do stawienia czoła antysemityzmowi i kolejnym aktom nienawiści. Jako Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie dołożymy wszelkich starań, by zniszczony pomnik został pieczołowicie odrestaurowany.

 

Prof. dr hab. Jacek Purchla, Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Prof. dr hab. Łukasz Tomasz Sroka, Przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Krakowie