Loading Theme Customizer. Please wait...

bannerwww2

W dniu 10 lutego 2025 r. (poniedziałek) Biuro TMHiZK będzie czynne od 8:00 do 11:00.

Najbliższy odczyt naukowy: 11 lutego 2025 r.

dr Agnieszka Fluda-Krokos

(Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)

Antoni Brosz (1910-1978) - ekslibrisowa pasja krakowskiego kolekcjonera

Antoni Brosz (1910-1978) był krakowskim bibliofilem, kolekcjonerem i tłumaczem, współtwórcą Koła Miłośników Ekslibrisu w Krakowie. Dzięki licznym kontaktom i przyjaźniom ekslibrisowym zgromadził jedną z największych kolekcji ekslibrisu polskiego i zagranicznego w Polsce, która w 1980 r. została przekazana do Biblioteki Jagiellońskiej. Poza kolekcjonowaniem znaków, zajmował się także jego upowszechnianiem, organizując wystawy i wydając druczki bibliofilskie, a także tworząc własne ekslibrisy kolażowe.

Odczyt odbędzie się w lokalu Towarzystwa przy ul. Św. Jana 12 (I piętro) w Krakowie o godz. 17.15
oraz będzie transmitowany za pośrednictwem kanału YouTube - link

Już na początku XX wieku planowano w Towarzystwie publikacje naukowych edycji źródeł historycznych. W 1909 r. Stanisław Estreicher zaproponował wydanie wilkierzy krakowskich oraz tekstów źródłowych z XVII i XVIII w. zebranych przez Stanisława Tomkowicza. W 1912 r. wobec korzystnej sytuacji finansowej Towarzystwa powstał nawet specjalny fundusz, przeznaczony na koszty tych wydawnictw.

Jednak planów tych przez wiele lat nie udawało się realizować z różnych powodów, m.in. finansowych. Popularyzacja wiedzy o Krakowie wymaga publikowania tytułów mogących znaleźć szersze grono czytelników, a wydawnictwa źródłowe, wymagające dużego nakładu pracy, są przeznaczone dla wąskiego grona odbiorców.

Dawne plany doczekały się finalizacji - w 1993 r. rozpoczęto wydawanie źródeł do dziejów Krakowa w serii "Fontes Cracovienses" (od 2003 r. równolegle funkcjonuje seria "Cracovienses Fontes Minores"). Jak stwierdził profesor Wiesław Bieńkowski "ta wzorowo pod względem edytorskim i źródłowym przygotowana seria, zaopatrzona w aparat przypisów tekstowych, rzeczowych oraz indeksy, stanowić może chlubę Towarzystwa i rzadki przykład publikowanych współcześnie przez towarzystwa regionalne czy lokalne serii wydawnictw tekstów źródłowych".

Do pobrania:
Wszystkie numery "Fontes Cracovienses" oraz "Cracovienses Fontes Minores" (pdf)

Opracowano na podstawie publikacji: Wiesław Bieńkowski, Strażnicy dziejów miasta narodowej pamięci. Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa w latach 1896-1996, Biblioteka Krakowska 137, 1997.